vanatoare si pescuit
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

PE SITE-UL AJVPS CU CNP-UL

2 participanți

In jos

PE SITE-UL AJVPS CU CNP-UL Empty PE SITE-UL AJVPS CU CNP-UL

Mesaj  moderat Mier Mar 03, 2010 10:42 am

Discutind zilele trecute cu cineva din consiliul de conducere al AJVPS – o sa ma iertati ca nu ii dau numele, imi spunea ca deranjati de faptul ca multi din membrii AJVPS au pus problema, fie si pe la colturi, a site-ului AJVPS, inchis cu de la sine putere de conducerea AJVPS, acestia au hotarit sa redeschida site-ul dar cu o conditie, sa nu mai poata fi exprimate opiniile de catre vinatori, asta o varianta discutata, sau daca se lasa in continuare accesul membrilor AJVPS pentru a-si exprima opiniile, acestia sa nu mai poata intra pe site decit daca isi dau numele si CNP-ul, aceasta fiind a doua varianta. M-a amuzat noutatea, cinstit sa fiu.
Stau si ma intreb pina unde merge absurditatea si frica…dar cel mai mult ma deranjeaza dispretul care se manifesta fata de noi.
In primul rind exista o lege privind protectia si libera circulatie a datelor cu caracter personal, iar CNP-ul face parte din aceasta categorie de date. Ma intreb cu ce drept AJVPS-ul pune aceste date la dispozitia firmei care va rezolva partea tehnica a intrarii pe site… ca sa fiu mai explicit, in momentul in care eu imi tastez CNP-ul pentru a putea intra pe site, acesta trebuie sa fie comparat cu CNP-ul care exista in baza de date a AJVPS-ului si dupa gasirea acestuia in baza de date, sa-mi fie eliberat accesul pe site, ori acest lucru nu il poate face decit o firma, sau o persoana fizica, care se ocupa de realizarea de site-uri si careia, firesc, trebuie sa i se puna la dispozitie baza de date a AJVPS.
In al doilea rind, niciunde pe internet, in nici un site care gazduieste forum de discutii, nu se cere asa ceva, se cere un pseudonim, asa numitul nick si o parola si atit, tocmai pentru a se incuraja exprimarea libera a oamenilor. Sigur, niciunde nu sunt admise injuriile, jignirile, indemnurile la ura rasiala, etc.
In al treilea rind si acest sistem poate fi usor de pacalit, folosind un alt nume si un alt CNP decit cel personal, asa ca este posibil sa apara un material injurios pe site semnat de …presedintele AJVPS.
Si nu in ultimul rind, mi se pare o prostie in sine, conducerea AJVPS-ului ar trebui sa fie interesata de parerea oamenilor, nu de numele acestora. Ce se doreste, sa se razbune pe cei care nu sunt de acord cu ei si care au alte pareri, sa le inchida gura ? Asta denota aceasta aberanta propunere….Vorbim de democratie, de transparenta…halal democratie.
Nu mai vorbesc de nota morala a acestei propuneri….adica tie iti este frica sa iesi pe site si sa afisezi procesul verbal de la ultima sedinta a consiliului, sa spunem, dar altuia ii ceri sa se legitimeze cind isi exprima o parere..
Si ce mai urmeaza ? Ni se da si vreun cod PIN care urmeaza sa il folosim daca vrem sa intram pe site ? Sau de acum incolo facem cerere scrisa si asteptam pina ni se da aprobarea ca sa putem intra pe site sa ne spunem parerile ? Se pare ca nu a fost suficient ca si-au permis sa dispuna dupa bunul plac de un bun care nu era al lor, ma refer la acest site proprietate a AJVPS-ului, acum trebuie pusa si botnita la oameni, nu care cumva sa mai indrazneasca vreunul sa miriie… Si cit de necesar ne era acum accesul pe internet…In loc sa se gindeasca cum sa puna mai multe bariere exprimarii libere a oamenilor, mai bine ar fi publicat pe site materialele care se presupune ca se vor discuta la acea adunare generala de care nu mai stie nimeni nimic, in loc sa se faca sondaje telefonice cu sefii de grupa, mai bine se faceau sondaje prin site-ul AJVPS care are si acest rol.
Dar, noi i-am ales, sau cel putin o parte din noi, noi ii tinem si ii sustinem sa-si bata joc cu grosolanie de noi. Oare avem ce meritam ?…. Cu respect, Moderat

moderat

Mesaje : 9
Data de inscriere : 02/02/2010

Sus In jos

PE SITE-UL AJVPS CU CNP-UL Empty Salut tuturor camarazilor de suferinta !

Mesaj  LR90 Dum Sept 04, 2011 5:03 pm

Ma bucur ca v-am gasit si sper sa putem face ceva impreuna, pentru colegii vanatori si impotriva celor care confunda AJVPS cu propria ograda.

LR90

Mesaje : 1
Data de inscriere : 04/09/2011

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum